среда, 17 ноября 2010 г.

Vaporizarea ,condensarea,fоerberea,vapori saturaюi єi nesaturaюiumeditatea aerului, mгsurarea umeditгtii

Proiect didactic

Obiect: Fizica;
Instituюia: Liceul "Spini Haret";
Clasa : XI
Tipul lecюiei: mixt
Subiectul: Vaporizarea ,condensarea,fоerberea,vapori saturaюi єi nesaturaюiumeditatea aerului, mгsurarea umeditгtii
Timpul necesar : 45 min.
Profesor : VIlcu Fiodor

Obiective operaюionale

01 - sг defineascг, oral, оntr-un limbaj єtiinюific adecvat, ce este fierberea,
evaporarea, vaporizarea.
02  - sг cunoascг ce este umeditate a aerului.
03  - sг cunoascг ecuaюia Clapeyron-Mendeleev.
04        - sг єtie cum se mгsoarг umeditatea aerului.

Metode єi procedee

Mi - conversaюia; M2 - explicaюia; M3 - generalizarea.;


Forme de organizare

Af- activitate frontalг; Ai - activitate individualг.

Dotarea didacticг
-         manuale;
-         caiet;

Bibliografie
Fizica, manual pentru clasa a IX-a 2003, Tatiana Iacubiюchi, Anatol Sоrghi;
Curriculum.      ty^/y   I                                                                              ^AjJю,ks^Jsi   cuaAAjvuaJLo-si^^^






Scenariul lectei
5

Etapele



Metode єi
lecюiei
Activitatea profesorului
Activitatea
Obie
procedee


elevului
ctive

Organiz




area

Elevii au pregгtit


clasei
Salut elevii. Fac apelul. Stabilesc
toate cele necesare


pentru
climatul adecvat pentru
pentru lecюie єi


lecюie єi
desfгєurarea lecюiei.
ascultг cu atenюie


captarea

profesorul.


aten-tiei




ele-vilor




Pred-
Anunю tema nouг
Elevii оєi noteazг

Mi
area єi
Anunю obiectivele ce ni leam
оn caiete expresiile


оnvг-
propus.
noi sau ce nu au


юarea te-

єtiut.

M2
mei





Evaporarea. Vapori nesaturaюi




єi vapori saturaюi.

0!
M3

Procesul trecerii substanюei din




stare lichidг оn stare gazoasг se




numeєte vaporizare, iar cel




invers, de transformare a

o2


gazului оn lichid - condensare.




Vaporizarea care se realizeazг la




orice temperaturг, dar numai la




suprafaюa liberг a lichidului, se

o3


numeєte evaporare.




Vaporii care se aflг оn echilibru




dinamic cu lichidul din care
Ei noteazг оn



provine se numesc vapori
caiete toate
o4


saturaюi.
formulele єi




definiюiile



Lucrul mecanic. Puterea mecanică

PROIECT DE LECTIE


Profesor: Vîlcu Victor
Data:
Disciplina Fizica
Clasa a X-a
Unitatea de învăţare: Lucrul mecanic. Puterea mecanică
Subiectul lecţiei: Randamentul mecanic
Tipul lecţiei: Mixtă: Predare – fixare – experiment
Scopul lecţiei: Definirea randamentului mecanic. Studiul randamentului prin determinarea experimentală a randamentului planului înclinat
Obiective operaţionale:
1.   să reprezinte grafic forţele care acţionează asupra corpului pe planul înclinat;
2.   să identifice forţele care efectuează lucru mecanic
3.   să identifice efectele forţelor descriind lucrul mecanic util şi lucrul mecanic consumat
4.   să determine experimental randamentul planului înclinat şi factorii de care depinde acesta;
5.   să calculeze randamentul planului înclinat pe cale analitică.
Mijloace de învăţământ:
         Metode:
1.   experiment pe grupe
2.   modelare grafica
3.   conversaţie euristica
4.   problematizare
Mod de organizare:  - frontal şi pe grupe de lucru.
Material didactic:      - fişe de lucru
                                     - plan înclinat
                                      - paralelipiped cu găuri şi cârlig
                                      - corpuri adiţionale
                                      - stativ şi tijă
                                      - dinamometru de 2,5 N
                                      - plan înclinabil cu scripete fix
                                      - fir de aţă
                                      - tijă cu cârlig şi discuri crestate
Probe de evaluare:  1. răspuns oral;
                                     2. exerciţiu;
                                      3. tema pentru acasă.

Desfăşurarea lecţiei

Momentul lecţiei
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
Ob.
Met.
Evaluare
Introducere
Se notează absenţii


3

Enunţarea temei lecţiei
Astăzi vom studia mărimea fizică numită Randament mecanic.
Prin definiţie randamentul mecanic al unui proces fizic este raportul dintre lucrul mecanic util şi lucrul mecanic consumat în acel proces
η = 
Elevii ascultă cu atenţie profesorul şi îşi notează tema nouă.



Se enunţă scopul lecţiei
Pentru studiul randamentului mecanic vom determina experimental randamentul unui plan înclinat
Elevii ascultă.



Captarea atenţiei
Considerăm un corp ridicat pe un plan înclinat cu ajutorul unei forţe de tracţiune paralelă cu planul

Reprezentaţi forţele care acţionează asupra corpului

Revenind la formula randamentului, trebuie să determinăm lucrul mecanic util Lu şi lucrul mecanic consumat Lc
Efectul util constă în ridicarea corpului la înălţimea h (învingerea greutăţii)

Care este rolul forţei de tracţiune?
Ce efecte produce?

Lucrul mecanic consumat este lucrul mecanic al forţei de tracţiune. Cum putem determina mărimea forţei de tracţiune?








Cum determinăm lucrul mecanic consumat?


Cum determinăm lucrul mecanic util?

Cât este randamentul?



Vom folosi această expresie în continuare.




Ridică corpul la înălţimea h.
Învinge forţa de frecare şi greutatea.

Corpul este deplasat cu viteză constantă, deci execută o mişcare rectilinie şi uniformă. Rezultanta forţelor care acţionează asupra corpului este nulă. Pe direcţia planului înclinat :
F – Ff – Gt = 0
Ff =  N =  m g cos α
Gt = G sin α = m g sin α
Þ F = m g (sin α + cos α )
 
  Lc = F l 
  Lc = m g l (sin α + cos α )

Lu = G h  = m g h

η =    Þ η =
O1












O3












O2
2, 3


















4
1 2

Distribuirea fişelor şi realizarea experimentului

Am pregătit 4 montaje. Citiţi cu atenţie fişele de lucru şi studiaţi dispozitivele experimentale.
Prezint fiecărei grupe dispozitivul, materialele şi modul de lucru




Realizează măsurătorile şi calculele; trec rezultatele în tabel.
O4



1
1 2
Analiza rezultatelor

Ce valori aţi obţinut pentru randament?

Poate să aibă valori negative?



Cum depinde valoarea randamentului de unghiul planului înclinat?

La grupa 3, randamentul este acelaşi, deşi aţi mărit greutatea. De ce?
Rezultă că randamentul nu depinde de corpul deplasat pe planul înclinat.

Ne propunem să deducem expresia matematică a randamentului planului înclinat. Vom înlocui în formula de definiţie expresiile pentru lucrul mecanic util Lu şi lucrul mecanic consumat Lc



η = 0, …

Nu, deoarece în formula η =  toţi factorii sunt pozitivi.

Creşte cu creşterea unghiului


În acelaşi timp creşte şi forţa de tracţiune




η =    =

η =





O4
















O5












3
1
Concluzii şi fixare

Se observă din formulă că  0< η < 1  Acest rezultat a fost confirmat şi de rezultatele experimentale obţinute de voi.

Cum depinde randamentul de masa corpului deplasat pe planul înclinat?

Cum depinde randamentul de coeficientul de frecare la alunecare?

Ce se întâmplă la creşterea unghiului planului înclinat?





Nu depinde de m


Scade  cu creşterea 


Creşte cu creşterea unghiului







O4



3
1
Tema pentru acasă
Problemele 3 şi 4  pag. 137



3